Nauka w obecnych czasach po prostu nie może być nudna. Ilość dostępnych pomocy dydaktycznych, sprzętów audiowizualnych, komputerowych przyprawia o zawrót głowy. Nie każda szkoła może sobie na nie pozwolić, bo i ceny takiego wyposażenia nie są niskie. Aby pracownie szkolne były „na poziomie” i przyciągały uwagę uczniów, samorządy starają się uzyskać na ten cel dodatkowe fundusze.
Nie inaczej było przy tworzeniu ekopracowni w naszej szkole. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie” powstała pracownia, której mogą pozazdrościć nawet prywatne placówki.
Metamorfozę przeszła pracownia geograficzna zlokalizowana na piętrze o powierzchni ok 49 m2. Do wcześniej wyremontowanego przez szkołę pomieszczenia zakupiono niezbędne elementy wyposażenia jak biurko i fotel dla nauczyciela, krzesła i jednoosobowe ławki dla dzieci oraz szafy z gablotami ekspozycyjnymi do przechowywania i wyeksponowania zakupionych pomocy dydaktycznych. Nie zapomniano o wewnętrznych roletach, które pozwalają na zaciemnienie klasy podczas użytkowania nowoczesnego monitora interaktywnego również zakupionego w ramach projektu.
Wśród nowych pomocy dydaktycznych, których zakupiono ponad 100, znalazły się globusy indukcyjne, tellurium, model Ziemia, Słońce, Księżyc, mikroskopy cyfrowe, różne mapy, plansze edukacyjne, modele i preparaty do nauki geografii i biologii. A wszystko to wzbogacone o 2 programy multimedialne umożliwiające aktywny udział na zajęciach i wspólną pracę uczniów przy monitorze interaktywnym.
Nauczyciele mają do dyspozycji laptop wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz wizualizer. Wszystko to pozwala na jeszcze sprawniejsze i ciekawsze prowadzenie zajęć.
Całkowity koszt zadania pn. „Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej w Chociszewie” wyniósł 57 262,35 zł. W tym kwota dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Łodzi to 50 000 zł, czyli ponad 87%. Projekt był realizowany w terminie 01.09.2020 – 30.04.2021. Wnioskodawcą była Gmina Parzęczew.